پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آتش سوزی گسترده در منطقه طارم استان قزوین
آمار بازدید
بازدید روز : 37568
بازدید کل : 162877
آخرین بروزرسانی:
24 امرداد 1398 ساعت 11:12
بازدید : 199 5 تير 1398 ساعت 7:8 شماره :61264

آتش سوزی گسترده در منطقه طارم استان قزوین

علی اکبر اسداللهی دقایقی قبل در گفتگو با پایگاه خبری منابع طبیعی اظهارداشت: متاسفانه همه ساله در فصل تابستان با گرم شدن  هوا و افزایش علف های هرز شاهد وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل ها و منابع طبیعی هستیم که بیشتر آنها ناشی از بی احتیاطی استفاده کنندگان از این منابع است.

وی افزود: از بعدازظهر امروز سه شنبه، حریق در سه روستای مناطق طارم و یک روستا در شهرستان آوج شروع شد که خوشبختانه در آوج بلافاصله با کمک نیروهای محلی این حریق مهار شد.

اسداللهی تصریح کرد: خسارت شد و تا ساعت ۷ شب ادامه داشت خسارات سنگینی به اراضی ملی و مستثنیات مردم وارد کرده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان قزوین یادآورشد: پس از اطلاع از این حریق بلافاصله نیروهای گشت و اطفای حریق منابع طبیعی و آتش نشانی وارد منطقه شدند و با کمک مردم محلی نسبت به اطفای حریق اقدام کردند.

 وی بیان کرد: در روستای شیذر طارم حدود ۱۵ هعکتار، نیارک ۴۰ هکتار، آوج قشلاق ۲۰ هکتار، آوج نیم هکتار و مجموع مستثنیات هم ۲۰ هکتار دچار حریق و خسارت شده است.

اسداللهی گفت: ۱۶ اکیپ به استعداد ۴۰ نفر از نیروهای یگامن حفاظت منابع طبیعی استان به همراه چند آتش نشان و کمک های مردمی از بعداز ظهر امروز در حال اطفای حریق هستند که حریق در روستای شیذر همچنان به دلیل بادهای شدید منطقه ادامه دارد.

وی اضافه کرد: در محدوده سیردان در طارم هم شاهد حریق بودیم اما به موقع کنترل و مهار شد.

مدیرکل منابع طبعی استان قزوین اظهارداشت: چون در منطقه طارم شاهد باد شدید هستیم در روستای شیذر هنوز حریق مهار نشده و پیش بینی می کنیم تا ۳۰ دقیقه یا حداکثر یک ساعت آینده نیز این آتش در روستا مهار شود.

روشن کردن آتش در مراتع ممنوع است

وی در خصوص آتش سوزی منطقه آوج اظهارداشت: در این محدوده حدود ۲ تا ۳ هزار متر از اراضی دچار آتش سوزی شد که بلافاصله کنترل شد.اسداللهی اضافه کرد: با توجه به گرمای شدید هوا و افزایش علوفه در اراضی از مسافران و بهره برداران درخواست می کنیم از روشن کردن آتش در اراضی ملی خودداری کرده و در صورت انجام این کار حتماً پس از ترک محل آن را خاموش کرده و از سرد شدن آتش اطمینان حاصل کنند.

وی بیان کرد: در سال جاری حدود ۱۲ فقره آتش سوزی در مراتع و اراضی ملی استان قزوین رخ داده و بیش از ۱۱۰ هکتار از اراضی خسارت دیده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :